Polskie odmiany róż

Jest ich ponad dwadzieścia pięć. Pierwsza polska odmiana wyhodowana była w 1932 roku przez Z. Śliwińskiego. To pomarańczowo – żółta róża „Porucznik Żwirko”. Nie odegrała ona większego znaczenia w hodowli.

Po wojnie w latach 1953 – 63 na plantacjach Leopolda Grąbczewskiego zaistniały takie odmiany jak : „Warszawa”, „Mazowsze”, „Poznań”, „Vistula” oraz wielokwiatowe „Mieszko” i „Irina”.

Nam bliskie są odmiany Bolesława Wituszyńskiego wyhodowane w Kutnie. W 1965 roku pojawiła się róża „Kutno” – jasnoróżowy mutant karłowej odmiany „Margo Koster”. „Marylka” (1967) to czerwony mutant miniaturowej odmiany „Dorotte”, „Mikołaj Kopernik” (1969) – cielisto różowy mutant wielkokwiatowej odmiany „Carina”. Był jeszcze „Leszek”, róża nazwana tak na cześć syna, ale nie była zarejestrowana i nie pojawia się w kolekcjach róż.

Z polskich odmian godne zainteresowania są jeszcze „Magda” hodowli Lucjana Kurowskiego, nagrodzona brązowym medalem na wystawie Iga w Erfurcie.
Ważnym hodowcą nowych odmian róż jest Stanisław Żyła. Pierwsza jego odmiana to „Prof. Oszkinis”, potem przyszły Hanka”, „Fryderyk Chopin”, „Venrosa”, „Junior”. W latach 80. Stanisław Żyła dopracował się 7 odmian, z których warto wymienić „Venedę”, Jarocin, „Merkury2000”, „Św. Tereskę”.
Innym polskim hodowcą jest Jan Byczkowski twórca odmian „Alicja” (1984) i „Nawojka” (1997). W połowie lat 80. pokazywaliśmy na wystawie w Kutnie pnącą różę „Łęczyca” hodowli Mirosława Ślusarskiego z Łęczycy właśnie.

Swoje róże mają także ważne w Polskim Towarzystwie Miłośników Róż osoby. Zygmunt Wituszyński z Poznania nazwał swoje nowe róże imionami „Kazimierz Walter”, „Bolesław Wituszyński” i „Irena Gołębiowska”.

Szukając polskich odmian róż trafiłam do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego przy Alejach Ujazdowskich. W pięknie utrzymanej różance, kolekcji 165 odmian znajdujemy 11 polskich odmian, między innymi „Kutno” i „Mikołaj Kopernik” Bolesława Wituszyńskiego . Moją uwagę zwróciły róże „Warszawa”, „Merkury”, „Nawojka”, „Mazowsze” i oczywiście przepiękny biały „Chopin”.
W warszawskiej różance, poza polskimi odmianami, zwraca uwagę kolekcja odmian angielskich, pięknych i nobliwych, a wśród nich „La Reine” z 1842 roku, „Szekspir”, „Abraham Derby”. Odmiana najbardziej zniewalająca zapachem to „Eifel Tower”, a barwą i kształtem „Ave Maria”.Ogród Botaniczny organizuje od czterech lat w połowie lipca Festiwal Róż.

Wracamy do polskich odmian. Stworzenie nowej odmiany róży wymaga wielkiej pracy, cierpliwości, niezliczonych prób. Tym bardziej jesteśmy dumni z kutnowskich odmian, zbieramy informacje gdzie kwitną, w jakiej są kondycji. Miło jest zobaczyć różę „Kutno” w Warszawie czy Sangerhausen. Miło jest podziwiać żółto-różową „Irenę Gołębiowską” ciesząc się rozmową i bogactwem informacji od Pani Ireny, czy słuchać mazurków patrząc na czysty biały bukiet „Chopina”. Za tymi różami jest ludzka pasja, miłość do piękna i do natury.

Autor: Teresa Mosingiewicz

Różane przepisy

Konfitury różane :
Czas przygotowania: 120 minut

Składniki:
20 dag płatków róży jadalnej, tej różowej
60 dag cukru
0,6 l wody
sok z połowy cytryny
1 łyżka rumu, tego ciemnego

Przygotowanie:
Płatki należy oczyscić, czyli pozbawić białych końcówek płatków (tych ostrych ktore łącza się z sobą. Są one nieco gorzkawe). Nastepnie przełożyć do miski i utrzeć z 20 dag cukrem oraz dodatkiem soku z połowy cytryny. Najlepszymi narzedziami do tego nadaje się makutra i drewniana pałka. Resztę cukru zagotować z wodą. Gdy cukier rozpuści się, dodajemy do niej masę różaną. Gotować na małym ogniu aż cała masa zgestnieje. Masę należy przełożyć do słoików i zakręcić. Można ją przechowywać bardzo długo. mojegotowanie.pl

Lody z płatkami róży :
Płatki róż – dwie garście,ucieram z cukrem i sokiem z cytryny. Partiami.
Nie robię z nich gładkiej masy.Lubię większe kawałki.
Utarte płatki dodaję do masy lodowej przed zamrożeniem

500ml śmietany kremówki
250 ml tłustego mleka
100g cukru pudru
szczypta soli
1/2 łyżeczki esencji waniliowej
6 żółtek

Mleko,śmietankę,wanilię i sól umieścić w garnku o grubym dnie.Postawić na średnim ogniu i wolno gotować aż płyn stanie się gęsty.Wystudzić..Żółtka ubić.Wlać kilka łyżek gorącej masy,wymieszać aby składniki się połączyły.Przelać przez sito.Wystudzić.Obie masy połączyć.Wlać do naczynia,w którym będą się mrozić.Wstawić do zamrażalnika.Po godzinie dokładnie wymieszać.Zamrażać.Po 90 minutach wymieszać.Wstawić do zamrażania na kolejne 200 minut.Wyjąć,ostatni raz wymieszać i wstawić do zamrażarki najlepiej na noc.

Formę do zamrażania torcika wyłożyć podwójną folią spożywcza.Tak aby brzegi folii znacznie wystawały poza formę.
Na dnie ułożyć bezę.Na bezę różaną masę lodową po etapie zamrażania -200 minut.
Wyrównać wierzch masy lodowej i przykryć wystającą ponad brzegi formy folią spożywczą.
Wstawić do zamrażarki na noc. zpierwszegotloczenia.pl

Mazurek różany z płatkami migdałów. Udekorowany płatkami róży :

Spód można upiec wcześniej, masę różaną najlepiej zrobić i rozsmarować w dniu podania.
Jeśli lubimy mniej słodkie wypieki możemy dać mniej cukru do spodu i zmniejszyć ilość konfitury różanej (jest bardzo słodka). Spód (mazurek) będzie sztywniejszy jeśli wstawimy go do lodówki.

Składniki:
Ciasto kruche:
• 170 g mąki pszennej
• 80 g mąki ziemniaczanej
• 50 g cukru
• 150 g zimnego masła
• 1 jajko

Krem różany:
• 200 g konfitury z płatków róży (np. takiej), lub mniej do smaku
• 250 g serka mascarpone (najlepiej oryginalnego, włoskiego)
Dodatki
• 100 g płatków migdałów, lekko zrumienionych na suchej patelni
• 2 świeże róże (same płatki)

Przygotowanie:
Ciasto kruche: Do miski przesiać mąkę pszenną i ziemniaczaną. Dodać cukier i pokrojone na kawałki masło. Rozetrzeć palcami masło z mąką aż powstanie drobna kruszonka, następnie dodać jajko i szybko zagnieść ciasto łącząc wszystkie składniki w jednolitą kulę. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na godzinę.
Ciasto rozwałkować podsypując wałek i blat mąką lub wkładając ciasto pomiędzy dwa arkusze papieru do pieczenia – razem z papierem przenieść do formy. W razie potrzeby ugnieść ciasto palcami w formie i wylepić nim brakujące miejsca (ciasto może się porwać). Spód podziurkować i wstawić do lodówki na czas nagrzania piekarnika lub na około pół godziny. Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Wstawić blaszkę z ciastem i piec przez około 35 – 40 minut na lekko złoty kolor, ostudzić w formie. Dokładnie ostudzić. Należy uważać, bo spód będzie delikatny i kruchy.

W dniu podania mazurek posmarować kremem różanym: wymieszać konfiturę różaną z serkiem mascarpone i rozsmarować na spodzie. Posypać płatkami migdałów i udekorować płatkami róży. Trzymać w chłodnym miejscu. kwestiasmaku.com