Róże w Polsce i Europie czyli Konferencja Różana w międzynarodowym towarzystwie

Konferencja Różana to dość młody, ale bardzo prężnie rozwijający się element kutnowskiego Święta Róży. To wspaniała przestrzeń dla wszystkich zajmujących się różami na gruncie zawodowym – przez udział w wydarzeniu można poszerzyć swoją różaną wiedzę, wymienić opinie i nawiązać nowe kontakty. Wydarzenie odbyło się 8 września, a dzięki gościom z zagranicy miało charakter międzynarodowy.

Konferencję w Centrum Teatru Muzyki i Tańca otworzyła Weronika Lenarczyk, zastępca dyrektora KDK. Po powitaniu przez nią prelegentów głos zabrał prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, który razem z tegoroczną Królową Róż, Julią Kaźmierczak, oficjalnie rozpoczął konferencję.

Jako pierwszy wystąpił Łukasz Rojewski, prezes Polskiego Towarzystwa Różanego współorganizującego tegoroczną Ogólnopolską Wystawę Róż w Kutnowskim Domu Kultury. Opowiedział on o historii polskich wystaw różanych oraz historii polskich odmian i polskiej hodowli, a także misji i planach rozwoju Polskiego Towarzystwa Różanego.

Następnie prof. Bożena Matysiak zaprezentowała 5 sylwetek honorowych członków Polskiego Towarzystwa Różanego: obecnego na konferencji Lucjana Kurowskiego, a także Stanisława Żyłę, Marcelego Ciesielskiego, Jerzego Hetmana i Zygmunta Wituszyńskiego.

Lucjan Kurowski odebrał z rąk prezesa Polskiego Towarzystwa Różanego i Weroniki Lenarczyk tytuł honorowego członka PTR.

W dalszej części głos zabrała Dorota Szubierajska, kurator działu roślin ozdobnych i rosarium w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Opowiedziała ona między innymi o ogrodzie różanym, będącym częścią Ogrodu Botanicznego oraz o polskich odmianach róż, takich jak: Mazowsze, Chopin, Venrosa, Veneda, Merkury, Alicja, Nawojka, Kutno czy Kopernik.

W drugiej części, głos zabrała Wiceprezydent Światowej Federacji Towarzystw Różanych – Breda Bavdaz Copi ze Słowenii, która opowiedziała o światowej Konferencji Różanej w Kopenhadze. Profesor z zachwytem wypowiadała się na temat różanego Kutna, wyrażając również chęć dalszej współpracy z naszym miastem.

Kolejnym punktem programu była prezentacja Sekretarza Słoweńskiego Towarzystwa Różanego, Matjaza Mastnaka, poświęcona rozarium Wilczy Potok na Słowenii. Uczestnicy konferencji mogli posłuchać o atrakcjach arboretum – przede wszystkim o jego różanym ogrodzie, gdzie – miła informacja – rosną róże wyhodowane w Polsce, między innymi róża Chopin czy Veneda.

Kolejny zagraniczny gość, Arnau Garcia Ferrer z Hiszpańskiego Towarzystwa Różanego, opowiedział o międzynarodowych ogrodach różanych w Barcelonie i Madrycie. Prelegent z Hiszpanii był pod wielkim wrażeniem różanego Kutna. W swoim wystąpieniu opowiedział o parkach Barcelony i Madrytu, między innymi o parku Cervantesa oraz o rosnących w nich różach, a także o odbywających się tam konkursach różanych.

Najważniejszym, finalnym punktem Konferencji było ogłoszenie wyników profesjonalnego Konkursu Różanego, w którym uczestnicy walczyli o Złotą Różę. Na wszystkich prelegentów i uczestników konferencji czekał pyszny różny poczęstunek, w postaci tart, babeczek, eklerek oraz różanego tortu firmy Wasiakowie.

Organizatorami konferencji było Polskie Towarzystwo Różane i Kutnowski Dom Kultury. Kolejna Konferencja Różana w Kutnie odbędzie się w dniu 7 września podczas 45. Święta Róży 2019 roku.