Róże należą do jednych z najchętniej sadzonych roślin ogrodowych. To nie tylko wynik ich osobliwego uroku oraz urzekającego zapachu, lecz również możliwości rozmaitego zastosowania. Ponadto wiele z nich to rośliny długo kwitnące oraz odporne na choroby, mróz i niekorzystne warunki. Dzięki tym zaletom zyskują przewagę nad wieloma roślinami ozdobnymi wybieranymi do ogrodów. Wśród tysięcy odmian róż znajdujemy między innymi róże rabatowe, okrywowe, wielkokwiatowe, parkowe, pnące i miniaturowe.

rabatowe

Róże rabatowe

Róże rabatowe, zwane czasem również bukietowymi, są najbardziej rozpowszechnione wśród ogrodowych; zarówno ze względu na łatwość hodowania, umiarkowaną przestrzeń, jakiej potrzebują, jak i dużą ilość uzyskiwanych pąków. Często wobec tego spotykamy je w przydomowych ogródkach, w donicach, wazonach i bukietach. Istnieje także możliwość zastosowania ich do tworzenia niewysokich żywopłotów. Są odporne na zimno i rosną nisko rozkrzewione, co sprawia, że wykorzystuje się je do nasadzeń grupowych. Cechuje je bogata kolorystyka i wysokość nieprzekraczająca 80 cm. Przykładowe odmiany to: Bengali®, Pomponella®, Milano®, Solero®, Leonardo da Vinci®, Arabia®.

wielokwiatowe

Róże wielkokwiatowe

Róże wielkokwiatowe zwane szlachetnymi cechują pełne, rozłożyste pąki i długie łodygi – różana elegancja. Choć nie należą do najbardziej odpornych na mróz, świetnie sprawdzają się w roli kwiatów ciętych. Uroku dodaje im także intensywny, zmysłowy zapach. Dlatego też niektórzy z miłośników nazywają przedstawicielki odmian wielkokwiatowych królowymi wśród róż. Przykładowe odmiany to: Winter Sun®, Parole®, Grande Amore®, Ascot®, Nostalgie®, Chopin.

miniaturowe

Róże miniaturowe

Atutem róż miniaturowych jest zarówno ich proporcjonalność, drobnolistność, jak i obfitość kwiatów. Również bogactwo kolorów i ich „wzrost” (ok. 40-50 cm) sprawiają, że często goszczą w naszych domach. Świetnie nadają się na niewielkie przestrzenie, takie jak przydomowe ogródki czy patia oraz do nasadzeń w donicach i skrzyniach. Przykładowe odmiany to: Sonnenröschen®, Lupo®, Coco®, Knirps®, Sugar Baby®, Honeymilk®.

okrywowe

Róże okrywowe

Róże okrywowe z kolei, wykorzystywane są głównie do obsadzania dużych powierzchni; zarówno ogrodowych, jak i publicznych. Spotyka się je jednak również na rabatach oraz w donicach. Większość z odmian charakteryzuje się pełzającymi pędami, silnym rozkrzewianiem oraz bogactwem kwiatów i tworzy obszerne, różane „dywany”. Ich dodatkowym atutem jest „zagłuszanie” chwastów oraz stwarzanie odpowiednich warunków dla rozwoju niewielkich ssaków, dzięki czemu zyskały sobie miano roślin ekologicznych. Są odporne na mróz oraz wyjątkowo łatwe w pielęgnacji – nie wymagają chemicznej ochrony. Przykładowe odmiany to: Flirt®, Purple Rain®, Coco®, Apache®, Sunny Rose®.

parkowe

Róże parkowe

Róże parkowe zaś, dla dobrego rozwoju potrzebują znacznie więcej miejsca. Dla niecierpliwych mogą stanowić wyzwanie, jednak po kilku latach osiągają imponujące rozmiary (nawet do 200 cm wysokości). Z tego też względu bardzo dobrze sprawdzają się w roli różanych żywopłotów. Warty uwagi jest fakt, że róże parkowe, kwitnące niemalże przez cały rok, uznawane są za tzw. róże nostalgiczne – kształtem i wonią przywodząc na myśl róże hodowane w ogrodach babcinych. Przykładowe odmiany to: Postillion®, Cinderella®, Goldspatz®, Angela®.

pnace

Róże pnące

Róże pnące nie są szczególnie wymagające – nie potrzebują przestrzeni, a jedynie otwartej ku górze drogi. Należy jednak pamiętać, że nie mogą piąć się samodzielnie; sadzi się je przy ścianach, specjalnie w tym celu przygotowanych konstrukcjach, bądź w formie kolumn. Rosną w górę przy pomocy czepliwych kolców. Obfite kwitnienie, podobnie jak i pokaźne rozmiary kwiatów sprawiają, że różane kompozycje „ścienne” niebywale przyciągają uwagę. Przykładowe odmiany to: Amadeus®, Aloha®, Rosarium Uetersen®, Goldstern®, Harlekin®.