Koncert Aleksandry Szwed, 6 września, Muzyczna Scena nad Ochnią,

1-A-Szwed-forto-Honorata-KarapudaAleksandra Szwed: Urodzona 8 sierpnia 1990 roku w Warszawie. Jest absolwentką Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 21 Im. Jerzego Grotowskiego. Obecnie studiuje kulturoznawstwo w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Swoją przygodę z telewizją rozpoczęła w wieku zaledwie pięciu lat od znanego i lubianego programu dla dzieci “Ziarno” Kilka lat później została prowadzącą  programu “Coś z niczego” w “5,10,15”, występowała także w programie “Drozda Show”. Od 1998 roku wcielała się w rolę Elizy w serialu familijnym “Rodzina Zastępcza” oraz w jego kontynuacji “Rodzina Zastępcza plus”. Można ją było zobaczyć również w produkcjach takich jak: “Niania”, “Daleko od noszy” oraz w “Teraz albo nigdy”. W 2012 roku zagościła w serialu „Ranczo Wilkowyje” jako Marysia. W 2013 w serialu „ Na krawędzi” wciela się w rolę Bayo.

Na swoim kącie ma również role teatralne. W teatrze “Rampa” wraz z zespołem Tintilo wystąpiła w spektaklu “O dobry dzień”. Przez wiele lat była członkiem młodzieżowej offowej grupy teatralnej “Lusterko”. Zagrała w “Eutedemis, czyli po drugiej stronie lustra”, “Panna”, “Jaś i Małgosia czyli ciemne ścieżki” – spektaklach docenianych i nagradzanych na wielu przeglądach teatralnych. W 2010 roku zagrała w spektaklu “Antoine” w którym wcieliła się (między innymi) w rolę Josephine Baker. Od września 2012 roku gra jedną z głównych ról – Alex – w czarnej komedii romantycznej „Dwie Połówki Pomarańczy” .

Była także uczestniczką kilku programów rozrywkowych. Wraz ze Sławkiem Borowiecki zwyciężyła II edycje programu “Gwiazdy tańczą na lodzie”. Sukcesem zakończyła również program “Viva Królowie Densfloru”. Od 2012 roku prowadzi program w MTV Polska „Operacja Stylówa”. W lutym 2013 ruszył drugi sezon programu.

Przez kilka lat  była twarzą oraz ambasadorem znanej marki odzieżowej “BUTIK”. Od początku 2009 roku również studia mody ślubnej “Angel” a w  2011 podjęła współpracę z firma Fratelli. Ponad to współpracuje z wydawnictwem “Fabryka słów”, oraz młodym wirtuozem fryzjerstwa Kajetanem Górą.

Aleksandra jest osóbką młodą ale bardzo aktywnie działającą w wielu dziedzinach życia społecznego. Od lat związana jest z Młodzieżowym Domem Kultury Ochota i od kilku lat prowadzi w tej części warszawy “Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy”. Za działalność w tej dzielnicy została nominowana do nagrody “Dla dobra wspólnego”. Chętnie wspiera akcje charytatywne i działalność wielu fundacji. Jest członkiem Fundacji “Młodej Polonii”, współpracuje i wspiera działalność miedzy innymi organizacji takich jak “Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii” czy “Fundacji POLSAT” – od 2009 roku występuje w “Mikołajkowym Bloku Reklamowym” wraz z Krzysztofem Kowalewskim oraz Anetą Zając. Od pewnego czasu aktywnie wspiera działania Fundacji “SOS Bokserom” ratującą zaniedbane i katowane psy tej rasy.