Koncert EL SAFFRON – 5 września, godz. Scena Plac Piłsudskiego

El-Saffron-(1)O ZESPOLE

EL SAFFRON to wielkie odkrycie ostatnich miesięcy i dowód na to, że akustyczny zespół grający muzykę sefardyjską i hiszpańską jest w stanie podbić serca całej rzeszy słuchaczy.

To suma pasji, talentów, wykształcenia, doświadczenia, marzeń, ciężkiej pracy
i zbiegu szczęśiwych okoliczności.

Wokalistki to trzy fantastycznie uzdolnione  i charyzmatyczne siostry Szafrańskie, w tym bliźniaczki, śpiewające w trójgłosie, grające na instrumentach: Izabela Szafrańska – liderka  i główna wokalistka, jej bliźniacza siostra Laura Szafrańska – wokalistka i altowiolistka oraz Gabriela (Szafrańska) Bończak – wokalistka, skrzypaczka.

EL SAFFRON wykonuje tradycyjne pieśni sefardyjskie, a także utwory Yasmin Levy we własnych aranżacjach.

Pierwsze demo powstało w sądeckim studio na przełomie 2013 i 2014 roku. Pierwsze utwory El Saffron z repertuaru Yasmin Levy nagrane we własnych aranżacjach to „Naci En Alamo”, „Me Voy”, „La Alegria”, „Hallelujah”.

EL SAFFRON wystąpił w tym roku na prestiżowym hiszpańskim festiwalu Música Sefardí Córdoba, gdzie wystąpił obok artystów z całego świata. Zespół zakwalifikował się do finału międzynarodowego konkursu International Jewish Music Festival w Amsterdamie, gdzie zawlaczy o zwycięstwo na jesieni tego roku.

“El Saffron” w języku hiszpańskim znaczy “szafran”. Związku z nazwiskiem solistek trudno nie zauważyć:)

SUKCESY

EL SAFFRON  jak burza przeszedł do ścisłego finału szóstej edycji programu TV Polsat „Must Be The Music. Tylko Muzyka” (jesień 2013) podbijając serca nie tylko polskiej publiczności, ale także i jurorów:

Ela Zapendowska: “Wszyscy razem jesteście magiczni, człowiek jest bliski zwariowania – to jest coś pięknego”.

Adam Sztaba: “Niesamowity miks, rozlało się piękno na tej scenie”.

Wojtek „Łozo” Łozowski: “Brzmicie razem świetnie, klimat cudny, znowu piękny występ”.

W grudniu 2013 r. część grupy miała okazję spotkać się we Wrocławiu z izraelską pieśniarką Yasmin Levy, której muzyka była bezpośrednią inspiracją do założenia zespołu.

Podczas serdecznego spotkania po koncercie w Synagodze pod Białym Bocianem Yasmin wyraziła swoje uznanie i sympatię dla El-Saffronowych, europejskich interpretacji jej pieśni. Artystka przyznała także, że śledzi na bieżąco poczynania zespołu i mocno im kibicuje.

EL SAFFRON występuje w składzie: 

  • Izabela Szafrańska – liderka i główna wokalistka
  • Laura Szafrańska – wokalistka i altowiolistka
  • Gabriela (Szafrańska) Bończak – wokalistka
    i skrzypaczka
  • Paweł Sokołowski – gitara flamenco
  • Damian Boreczko – akordeon