CZAD-IMG_2443Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego. Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi. Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolek Błaszczyk. Wspólną działalność w nieco innym składzie muzycy rozpoczęli w 1995. Wtedy to z Grupą MoCarta występował tragicznie zmarły w 2000 roku wiolonczelista Artur Renion. Początkowo współpracowali z telewizją Canal + prezentując krótkie 2 – 3 minutowe żarty muzyczne. Zespół po raz pierwszy wystąpił przed publicznością na XIII Przeglądzie Kabaretów “PaKa 97”. W maju tego samego roku odbyła się premiera pierwszego programu pt. “Mozart wiecznie żywy”. Od tej pory Grupa prowadzi aktywną działalność koncertową. W lipcu i wrześniu 1997 dokonała rejestracji utworów zawartych w programie “Mozart wiecznie żywy” dla Programu III Polskiego Radia, a w lutym 1998 nakładem wydawnictwa Selles ukazała się pierwsza płyta zespołu. Grupa MoCarta wielokrotnie pojawiała się w telewizji. (TVP1, TVP2, telewizje regionalne – Łódź, Wrocław, Katowice). Do października 2000 wiolonczelistą Grupy był tragicznie zmarły Artur Renion. Od XII 2000 nowym członkiem Grupy jest Bolek Błaszczyk.

Zdobyte nagrody: Grand Prix XVIII Biesiad Satyry i Humoru “Złota szpilka” 1997, II nagroda Przeglądów Kabaretów PaKa 1998 i 2000, “Pingwin z brązu” – nagroda zielonogórskiego środowiska kabaretowego, Grand Prix Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście, 2002. W 1999 roku Grupa zaprezentowała swój drugi program pt. “Cztery pory roku według Grupy MoCarta”.

Grupa MoCarta to nie tylko kabaret muzyczny. Zespół występuje również z repertuarem klasycznym, a także zajmuje się muzyką rozrywkową (współpracował m.in. z takimi artystami jak Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Grupa pod Budą, Marian Opania, Włodzimierz Korcz, Artur Andrus, Czerwony Tulipan, Kayah, Piasek oraz mim Ireneusz Krosny) W październiku 1998 Grupa wzięła udział w prestiżowym festiwalu “Gaudeamus” we Wrocławiu, uzyskując niezwykle przychylne recenzje w piśmie “Ruch Muzyczny”. Od tego czasu Grupa MoCarta jest często zapraszana do sal filharmonicznych w całej Polsce, a także wyjeżdża na koncerty zagraniczne (Niemcy, Szwecja, Słowacja, Litwa, Ukraina, Chiny, Japonia).

W październiku 2000 ukazała się druga płyta Grupy: “Kreatury czyli Cztery Pory Roku według Grupy MoCarta” (wydawnictwo CDR, dystrybucja Pomaton EMI). W lipcu 2002 kwartet wziął udział w koncercie znanego artysty jazzowego Bobby McFerrina podczas Warsaw Summer Jazz Days.

W marcu 2004 ukazała się kolejna płyta Grupy pt. “Cztery struny świata”, a w marcu 2005 minęło 10 lat od powstania kwartetu!

Rok 2007 to rok szczególny w karierze Grupy Mocarta. Zespół świętował ponownie swoje dziesięciolecie – tym razem dziesięciolecie swojej obecności na prestiżowym przeglądzie kabaretowym PAKA w Krakowie. Koncert zarejestrowała Telewizja Polska.

We wrześniu 2007 ukazała się długo oczekiwana płyta dvd zespołu, a niespełna miesiąc później – płyta CD z zapisem koncertu w Studio radiowym im. Agnieszki Osieckiej. Wśród zaproszonych do koncertu gości, na płycie można usłyszeć: Artura Andrusa, Włodzimierza Korcza i Wojciecha Karolaka. Płyta uzyskała status multiplatyny!

Druga płyta DVD – premiera 21 listopada 2008 – nosi tytuł “Grupa MoCarta w Teatrze” i zawiera materiał zarejestrowany 6 października 2008 r. na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wieczór wypełniły najnowsze utwory kwartetu, jak i te, które z bólem serca muzycy musieli pominąć przy nagraniu pierwszej płyty DVD. Koncert poprowadził Andrzej Poniedzielski.

20 stycznia 2010 to data premiery płyty DVD “The best of MozART Group” przeznaczonej specjalnie na rynki zagraniczne.

W marcu Grupa MoCarta obchodziła jubileusz 15-lecia działalności artystycznej. Specjalne jubileuszowe uroczystości miały miejsce 26 kwietnia w Piwnicy pod Harendą.