1-Varius-Manx-zdjecie-promoKoncert Varius Manx – 6 września, Muzyczna Scena nad Ochnią, godz. 

Varius Manx – zespół założony pod koniec 1989 roku w Łodzi przez Roberta Jansona oraz braci Pawła i Michała Marciniaków. Ukształtował się muzycznie podczas realizacji pierwszego albumu w marcu 1990 roku. Rok później do zespołu dołączył Sławek Romanowski, a obecną wokalistką Varius Manx jest utalentowana EDI ANN.

Varius Manx wykonuje muzykę z pogranicza rocka i popu. Debiutancką płytę, „The Beginning”, muzycy nagrali w roku 1990. Krążek spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony fanów. Początkowe sukcesy zespół potwierdził kolejnymi płytami, które zyskiwały status wielokrotnej platyny: Emu (1994), Elf (1995), Ego (1996) i End (1997). Zespół jest zdobywcą wielu nagród, m. in. Fryderyków oraz Bursztynowego Słowika w Sopocie. Jako pierwszy polski zespół Varius Manx został wyróżniony brylantową płytą za największą liczbę złotych i platynowych płyt. By uczcić 15-lecie istnienia grupa wystąpiła w Opolu ze specjalnym koncertem jubileuszowym. Najnowszy, 11. album pt. ,,Eli” został wydany w 2011 roku. Każdy z albumów może się poszczycić przebojem, który zaistniał z powodzeniem na muzycznym rynku. W 2013 roku na Opolskim Festiwalu zespół zaprezentował piosenkę ,,Mamy teraz siebie”, występując z nową wokalistką – Edi Ann. Na koncertach Varius Manx usłyszeć można wszystkim dobrze znane utwory – perły polskiej sceny rozrywkowej, m. in. „Orła cień”, „Zanim zrozumiesz”, „Piosenka Księżycowa”, ,,Maj”, ,,Przebudzenie”, „Zabij mnie”, „Pocałuj noc”, „Ruchome piaski”.

Varius Manx to dowód i przykład na to, że polska muzyka rozrywkowa może być sztuką na najwyższym poziomie. Najnowszy singiel pt. “WIERZĘ W MIŁOŚĆ” (muzyka Robert Janson, słowa Karolina Nowaczyk) to połączenie pięknej linii melodycznej i przejmującego tekstu, czyli motywów charakteryzujących twórczość tego zespołu od lat, wydane we współczesnym brzmieniu, ze znakomitym wokalem Edi Ann.