Rok 2020 w planach Kutnowskiego Domu Kultury przedstawiał się jako pełen wydarzeń, nie było miesiąca bez premier teatralnych, koncertów, spotkań czy cyklicznych imprez. Rzeczywistość jednak okazała się być inna. Przez sytuację epidemiczną, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych widzów, w połowie marca musieliśmy zawiesić działalność stacjonarną. Był to dla nas trudny moment, który stał się jednocześnie szansą na rozwój. Najważniejszym wydarzeniem organizowanym co roku przez Kutnowski Dom Kultury jest Święto Róży.

         To niezwykle ważna impreza dla Kutna z punktu widzenia naszej tradycji i o wieloletniej historii. Wydarzenie to przez ponad 40 lat rozrosło się do święta miasta o ogólnopolskiej randze. Ze względu na pandemię, tegoroczna – 46. edycja stanęła pod znakiem zapytania. Organizacja wydarzenia dla ponad 100 tysięcy osób przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego wydawała się nierealna. Realizacja pełnego programu, na który składałyby się m.in. koncerty plenerowe, lunapark, jarmark i targi, doprowadziłaby do stworzenia dużych skupisk, a tym samym do zagrożenia zdrowia naszych gości. Musieliśmy więc dopasować nasze działania do aktualnego stanu epidemii, ze szczególnym zachowaniem procedur bezpieczeństwa. Ostatecznie udało nam się opracować taką formułę, która pozwoliła mieszkańcom poczuć to, co w Święcie Róży najważniejsze.

         Główną rolę odegrały róże – te na Ogólnopolskiej Wystawie Róż i w aranżacjach florystycznych w Parku Traugutta. W trakcie trwania 46. Święta Róży mieszkańcy Kutna, ale także pasjonaci i miłośnicy kwiatów z całej Polski, udając się do Parku Traugutta mogli poczuć się jak w prawdziwym zaczarowanym ogrodzie. Stało się tak za sprawą niezwykłych i imponujących instalacji florystycznych, przygotowanych przez florystów ze Stowarzyszenia Florystów Polskich.

         W parku, poza instalacjami, zobaczyć można było wystawę złożoną z wielkoformatowych zdjęć uczestników akcji „WyRÓŻnij się”, na których uwieczniona została autentyczna miłość mieszkańców naszego miasta do królowej kwiatów. Odbyła się także kolejna edycja Plenerowych Targów Różanych. Do Kutna zawitali najlepsi producenci róż z całej Polski i tysiące sadzonek róż.

         Zdecydowanie najważniejszym punktem tegorocznej edycji Święta Róży była Ogólnopolska Wystawa Róż. Tym razem wyjątkowo odbyła się ona w pawilonie wystawienniczym przed budynkiem Kutnowskiego Domu Kultury. To właśnie tam można było podziwiać najpiękniejsze róże ogrodowe od polskich producentów. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Różanego przeprowadzili Profesjonalny Konkurs o Złotą Różę. Zwyciężyła róża HOMMAGE à BARBARA, a statuetka trafiła do rąk Pani Bożeny Zięby z Końskowoli, która wystawiła w konkursie bukiet kwiatów tej odmiany.

         Konferencja różana to także element programu Święta Róży. W tym roku jednak odbyła się ona online. Nagrane materiały wideo są dostępne na naszym YouTube i cały czas gromadzą publiczność.

         Na terenie wydarzenia obowiązywały maseczki, dystans społeczny i obowiązkowa dezynfekcja rąk. Piękna pogoda i gościnna atmosfera parku sprawiła, że kolejny weekend pachnący różami został pozytywnie odebrany i zostanie w pamięci na długo. Niewątpliwe różana tradycja w Kutnie wciąż kwitnie. A tegoroczna edycja Święta Róży udowodniła, że nic jej nie powstrzyma.

Radosław Rojewski

Dyrektor Kutnowskiego Domu Kultury